Od   1. 11. 2019

      cena čipu    120,- Kč

Salátový a mléčný bar

30. srpna 2019

Od dubna 2019 jsme zavedli ve školní jídelně salátový a mléčný bar.

Našim cílem bylo zvýšit spotřebu ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, ale tak, aby jí děti skutečně jedly. A povedlo se. Máme odpovědnost za své zdraví, tak ať se děti samy učí rozhodovat. My jim dáváme mantinely, z čeho si mohou vybírat. Tak vzniká spolupráce se strávníky. Snažíme se s nimi komunikovat, zjišťovat, o co mají zájem a co jim chutná.

 

Z počátku bylo nutno děti poučit, jak k nabídce přistupovat. Jak si mají vybírat a servírovat, že nejprve mají zjistit, co jim chutná. Vzít si raději méně, ochutnat třeba i neznámé, ale jen takové množství, co sní. Když zbytky odnesou, sní salát vlastně spolužákovi a ta práce paní kuchařek, které to celé dopoledne připravují, je ve skutečnosti zbytečná. Salát si vezme jen ten, kdo chce, nikoho do toho nenutíme a u baru je stále fronta. A to nás těší, je vidět, že děti neodmítají zeleninu, ovoce ani mléčné výrobky, jen se jim musí vhodně nabídnout a umožnit jim svobodu rozhodování. Samozřejmě v rozumné míře.

 

Možná někoho napadne otázka, zda to všechno není finančně náročné. Den, kdy máme připravený bar, se většinou provaří, ale ostatní dny musíme naplánovat tak, abychom vše vyrovnali. 

Přejeme Vám dobrou chuť!